Nieodłącznym elementem branży narzędziowej jest sprzęt oraz osprzęt funkcyjny - przeznaczony do wykonywania konkretnej pracy. Często wyobrażając sobie pracujących rzemieślników, murarzy czy ekipy montażowe, kojarzyć ich można z muzyką płynącą z radioodbiornika. Towarzyszy ona ludziom podczas pracy bardzo często, ponieważ odpowiednio umila im tę czynność. W końcu dobry fachowiec to właśnie taki, który czerpie radość i przyjemność z pracy. Idealnym sprzętem, umożliwiającym puszczanie pracownikom muzyki jest specjalne radio budowlane.
Radia budowlane używane mogą być zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Z tego też względu wyróżnia je niezwykła wytrzymałość. Dzięki temu możesz mieć pewność, że świetnie sprawdzą się nawet w najbardziej wymagającym otoczeniu. Ponadto radia budowlane posłużyć mogą nie tylko do słuchania muzyki, ale też audycji radiowych czy wiadomości ze świata.
Wychodząc naprzeciw potrzebom tego rodzaju, producenci elektronarzędzi masowo wprowadzają do swoich ofert radia budowlane. Ze względu na specyficzne wykorzystanie tego sprzętu musi on posiadać inne cechy użytkowe. Czym właśnie te specjalistyczne odbiorniki różnią się od tradycyjnego radia?
Radia budowlane wyróżniają się przede wszystkim kompatybilnością - zostały w nich zastosowane akumulatory w elektronarzędziach bateryjnych. Z tego też względu nazwać je można radiami akumulatorowymi. Dodatkowo radia budowlane cechują się odpornością na trudne warunki pracy. Zaliczyć do nich można kurz, pył, wilgoć oraz wszystkie inne czynniki występujące na budowie. Dzięki swojej wytrzymałości przetrwają lekkie zalanie spowodowane np. nagłym deszczem.
Obudowa radia budowlanego jest również odpowiednio odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, uderzenia i upadki. Sytuacje te często występują na placu budowy, dlatego też jest to cecha niezbędna. Radio musi wytrzymać wahania temperatur, a także silne porywy wiatru. To właśnie te podstawowe oraz niezmiernie ważne warunki kwalifikują odbiornik radiowy jako radio budowlane. Dzięki swojej specyfice sprzęt ten może sprawnie działać przez bardzo długi okres czasu.
Radia budowlane są przede wszystkim bardzo łatwe w transporcie. Pomaga w tej czynności wygodny, duży i solidny uchwyt, który pełni także rolę rękojeści. Uchwyt tego rodzaju jest poręcznie składany. Dzięki temu radio może również występować bez niego, np. w sytuacji, gdy nie chcesz o niego zahaczyć. Radio akumulatorowe Makita stawia na jak najlepszą emisję dźwięku - składa się na nią jakość oraz moc. W tym przypadku znajdziemy dwa głośniki i system stereo, dzięki którym wytwarzany dźwięk jest odpowiedni oraz silny.
Dodatkowym atutem jest również fakt, że radio Makita może być zasilane na wiele sposobów. Jednym z nich jest zasilanie 230V za pomocą zasilacza. Korzysta się z niego w wypadku, gdy dostęp do sieci elektrycznej jest utrudniony. W warunkach roboczych może się okazać, że prąd elektryczny jest niedostępny. W takich sytuacjach radia budowlane zasilać można za pomocą akumulatora. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które dodatkowo pozwala na odpowiednią mobilność. Bardzo solidnym oraz podobnym parametrycznie sprzętem jest radio akumulatorowe firmy Dewalt.