Spotter blacharski
Spotter – to urządzenie transformatorowe lub inwerterowe zaliczane do jednego z rodzajów zgrzewarki oporowej. Za sprawą takiego sprzętu można przeprowadzić panelową naprawę nadwozia, zachowując jednocześnie wszystkie właściwości mechaniczne elementów, nad którymi pracujemy. Jedną z największych zalet spottera jest to, że przy wyborze właściwych parametrów technicznych można uniknąć odkształceń termicznych blachy oraz jej przegrzania (mogłoby ono negatywnie wpływać na strukturę wewnętrzną tego materiału). W uchwycie urządzenia można zamontować elektrody robocze razem z pomocnym w pracy oprzyrządowaniem.
Spotter blacharski pozwala na naprawę: słupków, maski, drzwi, pokrywy bagażnika, a także dachu, błotnika czy progów.
Rodzaje spotterów
Standardowo spottery klasyfikuje się do dwóch grup - standard oraz combi. Poniżej przedstawiamy cechy każdego typu, wskazując ich zalety oraz najważniejsze cechy.
Pierwszą typ stanowią wspomniane wcześniej sprzęty standard, które zazwyczaj zasilane są napięciem 230V i nadają się do niewielkich warsztatów blacharskich oraz lakierniczych, gdzie przeprowadzane są głównie nieskomplikowane naprawy. Wynika to m.in. z tego, że spottery standard mają nieduże wyposażenie robocze, pozwalające głównie na obkurczanie blachy w miejscach wymagających napraw (używany jest przy tym młotek bezwładnościowy i elektrodą miedzianą lub węglowa). Urządzenia te mają stosunkowo niewielkie wymiary i są lekkie, co umożliwia ich swobodne przenoszenie. Ponadto spottery zaliczane do tej grupy można podłączyć do standardowych gniazd zasilających, a zwykle zdarza się, że w warsztatach jest ich nieco więcej niż tych trójfazowych o napięciu 400V. Sprzęty basic mogą też stanowić uzupełnienie wyposażenia rozbudowanych warsztatów.
Wśród spotterów blacharskich wyróżnia się także urządzenia combi, które są przystosowane do pracy ciągłej. Sprzęty z tej grupy, w porównaniu do modeli standard, mają lepsze parametry robocze, a poza standardowym wyposażeniem oprzyrządowania posiadają też elektrody pozwalające na liniowe i punktowe bańkowanie blach (obkurczanie) w miejscu naprawy. Spottery combi przydają się do przygrzewania takich elementów jak: podkładki, oczka proste i obrócone, drut falisty, trzpienie gwintowanie, uchwyty do części ozdobnych oraz trzpienie z gwintem specjalnym. Z tego względu wspomniany rodzaj sprzętów dobrze sprawdza się w warsztatach prowadzących profesjonalne naprawy blacharskie oraz lakiernicze. Duża liczba akcesoriów powoduje, że modele combi można wykorzystać w większej ilości prac niż sprzęty standard.
Spotter jako zgrzewarka do blach
Spotter z elektrodą miedzianą często wykorzystywany jest w warsztatach naprawczych jako zgrzewarka do blach. Pozwala to na rezygnację z innej technologii – z użyciem palnika gazowego. Warto również pamiętać, że brak konieczności użycia palnika gazowego zasilanego butlą wpływa na podniesienie bezpieczeństwa przebywających w warsztacie osób.
Nowoczesne spotery są na tyle zaawansowane technologicznie, że proces podgrzewania i zgrzewania blachy rozpoczyna się automatycznie w momencie zetknięcia przeznaczonej do tego typu prac elektrody z naprawianym elementem. Po upływie zaprogramowanego przez użytkownika czasu lub odsunięciu elektrody od blachy zgrzewanie zostaje automatycznie przerwane. Odpowiednio dobrana zgrzewarka umożliwia uzyskanie oczekiwanego efektu przy jak najmniejszym zużyciu energii.