Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie przecinarki do glazury?
Nowoczesne przecinarki do glazury są urządzeniami, bez których profesjonaliści nie mogą się obejść. Wymagania klientów wobec jakości wykonanych prac glazurniczych stale rosną, a firmy, które zrobią to niefachowo i niechlujnie mogą liczyć na szybką antyreklamę. Dlatego każdy fachowiec podchodzący do swoich obowiązków z pełnym zaangażowaniem powinien posiadać taki sprzęt w zanadrzu. Przyjrzyjmy się poszczególnym rozwiązaniom i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jaka najlepsza przecinarka do glazury przyda się każdej ekipie zajmującej się wykończeniami mieszkań?
Jak wydajność i moc przecinarki do glazury mogą wpłynąć na tempo i jakość Twojej pracy?
Gabaryty i moc poszczególnych urządzeń będą się między sobą różnić, gdyż jest to kategoria sprzętów budowlanych o bardzo szerokiej rozpiętości wariantów. Lekka, akumulatorowa przecinarka do płytek Makita przydaje się do czystego przecinania płytek, szkła i szkła zbrojonego, oferując głębokość cięcia 25,5 mm za pomocą tarczy diamentowej. Takie urządzenia sprawdzą się przy ręcznym docinaniu glazury i są bardzo uniwersalne jako sprzęty pomocnicze. Jednak większe przecinarki do płytek będą oferowały szerszy zakres ustawień oraz lepszą precyzję cięcia, co jest pomocne zwłaszcza w przypadku dużych płytek i twardego materiału.
Stojące, elektryczne przecinarki do płytek ceramicznych sprawdzą się również do obróbki bardziej wymagających materiałów, w tym marmuru czy granitu. Z pewnością są wygodniejsze przy pracy, choć mniej poręczne w transporcie i przenoszeniu, co oczywiście nie jest wadą, a po prostu cechą użytkową. Przecinarka do glazury Rubi DV-200-1000, stojąca stabilnie na czterech nogach i umożliwiająca wygodną pracę w pozycji wyprostowanej czyni cięcie płytek ceramicznych, gresu i innych materiałów wykończeniowych przyjemną pracą, a przy tym gwarantuje milimetrową precyzję cięcia. Przecinarka z przesuwną głowicą to maksymalna funkcjonalność i niezawodność, a chłodzenie tarczy przez pompę wodną z regulacją przepływu ogranicza nagrzewanie się materiałów podczas cięcia, tym samym minimalizująć ryzyko ich zniszczenia lub pęknięcia. Przymiar boczny z regulacją w zakresie 0° a 45° do cięć seryjnych oraz duża powierzchnia robocza stołu ułatwiają przecinanie wielkoformatowych płytek i zauważalnie przyspieszają tempo prac wykończeniowych.
Jak precyzja i dokładność cięcia wpływają na ostateczny efekt Twojego projektu?
Profesjonalna przecinarka do płytek z pewnością ogranicza straty materiałowe i jest koniecznym narzędziem, jeśli chcemy podejmować się bardziej wymagających projektów. Ręczne przecinarki nie wszędzie się sprawdzają, poza tym ich użycie wymaga wprawy oraz praktyki, by nie niszczyć płytek niefachowym cięciem bądź źle wykonanym przełamaniem. Wszystkie odpryski, nawet te niewielkich rozmiarów, mogą dyskwalifikować płytkę do przyklejenia na ścianę czy położenia na podłogę, a zleceniodawca nie zaakceptuje niechlujstwa.
Elektryczne przecinarki do glazury są jak skalpel w rękach wprawnego chirurga, a wszystkie operacje przeprowadzane na drogich materiałach będą dzięki nim redukować ryzyko kosztownych strat. Cięcie pod kątem, niezbędne przy narożach czy też ultra precyzyjnym docinaniu pod wymiar przy nietypowych aranżacjach lub w kłopotliwych miejscach będzie łatwiejsze z pomocą lasera trasującego, zaś głowice silnikowe przesuwane na łożyskach zagwarantują idealnie równe brzegi cięcia.
Jakie są główne aspekty bezpieczeństwa użytkowania przecinarki do glazury?
Szybko wirujące ostrze, zdolne przecinać twarde materiały w kilka sekund z pewnością wymaga maksymalnego skupienia i uwagi przy operowaniu przecinarką. Podstawowe zasady BHP, czyli odpowiednia odzież ochronna, okulary i nauszniki oraz mocne rękawice robocze stanowią ochronę przed ewentualnymi odpryskami czy uderzeniem odłamanym kawałkiem płytki, gdy dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia. Wszystkie środki ostrożności oraz postępowanie zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia ograniczają ryzyko kontuzji, jak również potencjalnego uszkodzenia maszyny. Regularna konserwacja oraz regulacja i przegląd najważniejszych elementów mechanicznych zapewnią oczekiwaną jakość oraz precyzję cięć.
Ochrona dłoni i uważne prowadzenie głowicy tnącej podczas cięcia prostego czy ukosowania są najważniejsze - uważny operator maszyny uniknie w ten sposób ryzyka bolesnego czy też tragicznego w skutkach urazu. Przy ustawianiu maszyny, w warsztacie czy też bezpośrednio na miejscu pracy, należy zadbać o jej równe posadowienie na podłożu i stabilizację, by nie przesuwała się, nie przechylała czy też nie groziła przewróceniem podczas wykonywanych prac. Dobrze też zapewnić sobie swobodę ruchów i odpowiednią przestrzeń do przeprowadzania cięć. Pokaźna masa własna plus ciężka płytka położona na blacie do cięcia mogą narobić szkód i wyrządzić komuś krzywdę, jeżeli przecinarka się przewróci.
Czy ergonomiczny design przecinarki do glazury może poprawić Twoją wygodę pracy?
Różnica w komforcie pracy na stojąco, a w pozycji na podłodze bądź na klęczkach jest ogromna. Wygoda stołowych przecinarek do glazury jest bezdyskusyjna, nawet pomimo dużej wagi tych urządzeń, utrudniających przenoszenie ich w pojedynkę czy dźwiganie na wyższe piętra. Większość stołowych przecinarek jest dość mobilna dzięki wyposażeniu ich w kółka transportowe, pozwalające manewrować maszyną i ustawiać ją ergonomicznie na miejscu pracy bądź przesuwać po pomieszczeniu, by ograniczyć dźwiganie i przenoszenie ciężkiej terakoty czy wielkoformatowego gresu na blat. Nasze plecy i nogi będą za te udogodnienia bardzo wdzięczne, zaś cała praca pójdzie znacznie szybciej, sprawniej i w dobrym tempie, bez nadmiernego zmęczenia czy bólu mięśni.
Elektryczne przecinarki do glazury są więc podstawowymi urządzeniami dla profesjonalistów, którzy dbają nie tylko o wzorową jakość swojej pracy lecz także o własne zdrowie, kondycję i dobre samopoczucie. Ich wysoka cena zakupu zwróci się z nawiązką, a pochwały i rekomendacje klientów pozwolą zdobywać nowe zlecenia o wiele szybciej i łatwiej.
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii BLOG - ARTYKUŁY O NARZĘDZIACH